ПОСТОЯННО се говори за вредността на този или онзи продукт. Месото е вредно, млякото е вредно, един тибетец излезе с твърдението, че зеленчуците също били в графа “вредни” и пр. На практика няма нито един продукт, който някой “специалист” или фанатик да не е обявил за вреден или много полезен – в зависимост от предпочитанията, веруюто и… кой му плаща.
—
АБСТРАКТНО: Въпрос, зададен от индийски авторитет по йога: Ако умираме от глад и имаме късче месо, то ще ни помогне ли да оцелеем или не? Отговорът (на същият авторитет) е – да, ще помогне. Но, ако продължим да се тъпчем с месо, ще се отровим. Ключовата дума е КОЛИЧЕСТВО.
—
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ: Плодовете са полезни, безспорно. Но ако ядем по двайсет плода на ден, ще си докараме страхотни стомашно-чревни усложнения. И лимоновият сок е полезен, но какво би станало, ако пием на ден по един литър чист лимонов сок? Отговорът е… ще останем без зъби и без черва. Прословутата сокова диета на Робърт Шелтън (панацеята на панацеите) след две-три седмици води до разстройство, нарушена перисталтика, загуба на минерали и частична невъзможност за усвояване на витамин Б12. Да не говорим за загубата на половите хормони – естроген и тестостерон.
—
ТИБЕТСКИТЕ “МРЪСНИ ДНИ”: На всеки две-три седмици до месец, в Тибет се провеждат т.нар. “мръсни дни”. Приготвя се обща маса, на която има всякакви ястия, повечето от които с месо. Също – сладкиши, напитки и пр. Монасите и ламите от манастирите слизат, благославят храната и ядат заедно с домакините, а това са поне… петнайсет различни ястия. Опитват всяко ястие, но, внимание: ОТ ВСИЧКО ПО МАЛКО.
—
ФИЗИОЛОГИЧНА АВТО-ИМУНИЗАЦИЯ: Когато един организъм бъде хранен постоянно с най-добрата за него храна… той се изнежва. Получава се нежеланият ефект на “цвете в саксия” (живот под похлупак) – всеки болестотворен интервент, колкото и малък да е, може да го разбалансира и разболее. Затова навсякъде в традициите по света е залегнал местен вариант на Тибетските Мръсни Дни. Така на организма се предлага възможност да се справя с контролирана трудност, което го прави силен и устойчив.
—
ЗА МЛЯКОТО:
1. Ако е вредно, как нашите деди (овчари, говедари и пр) са доживявали над 110 год, при положение, че от една пета до една трета от хранодена им е била на млечна основа – мляко, сирене, извара, масло? Ако млякото предизвиква остеопороза, как народите по света, които пият редовно мляко (кавказци, киргизи, татари, южноамерикански индианци), нямат никакъв проблем с костите, живеят до 80-90 год, често надхвърлят стоте и са в абсолютно добро здраве – вървят, тичат, яздят и изминават огромни разстояния?
…
2. Как така в здравословните системи по света (вкл. Йога и Аюрведа) млякото се препоръчва от векове. В Йога има съвет: половин час преди асана изпийте чаша (около 150-200 мл) затоплено прясно мляко.
…
3. Как да коментираме полезността на “Средиземноморската диета”, в която, наред с морските продукти (различни видове риба, калмари и пр.), изобилието от зеленчуци и плодове, са застъпени повече от широко и млечните произведения? А е явен факт, че там хората нямат сериозен проблем с теглото, с остеопорозата и редовно прехвърлят 75-85 год. в добро/отлично здраве?
—
4. Изследванията за вредите от млякото се правят най-вече в икономически заможни страни (Швеция, Холандия, САЩ), където основен проблем е огромното телесно тегло, вследствие на патологично обездвижване. Естествено е, че при такива хора казеинът в млякото ще създава проблеми на мазнинно-въглехидратна основа: въглехидратите се превръщат в мазнини, а за разграждането на мазнините се изтегля калций от костите. Оттам – остеопорозни проблеми.
…
5. Всеки решава, като се вслушва в себе си. Можем и да не пием мляко. Но една до две чаши (общо 200-300 мл) дневно не биха навредили никому и (ако спортът и движението са налице) биха се усвоили безпроблемно.
—
ЗА МЕСОТО: Определено трябва да се внимава с употребата му. Но фактите са категорични: изследванията за най-дълголетните общности/народности по света (вкл. хунза), безапелационно показват, че най-дълголетни и активни в напреднала възраст (90-120 год) са тези, при които месото съставлява 8-10-20% от ежедневния храноден. Може да се говори много за етичната и философска страна от употребата на месо, но – фактите са си факти.
—
БЛИЦ ГЕО-ПОГЛЕД върху храненето: Полезността на една или друга храна/комбинация зависи и от местоположението. На морското равнище и до 4000 м над него, плодовете са полезни. Но когато налягането на въздуха във високите планини намалява, суровите плодове постепенно отпадат от менюто и на преден план излизат мазнините: масло и мас. Те действат като физиологична свръзка и предпазват клетките от разпад. В големите студове близо до полюсите е същото и затова ескимосите поглъщат големи количества мазнина, които са немислими в комфортната обстановка на социализирания, обществено функциониращ човек. Ето защо трябва да се вглеждаме с внимание, разбиране и уважение към традиционните хранителни принципи по света, в които има осъзнато единство с Природата.
—
ДВИЖЕНИЕ И СПОРТ: Факт: Човек, който се движи редовно и спортува, усвоява по-добре храната, в това число месо и мляко – гладният организъм използва всяко късче. Разбираемо е, че намалим ли движението, трябва да редуцираме съставките в менюто, иначе започваме “да копаем собствения си гроб със зъби”. Ярък пример са спортистите след 40-те: продължават да се хранят по същия начин, както в активните си години и за кратко време се превръщат в пълни, подпухнали хора с очевидни здравословни проблеми.
—
ПРАВИЛОТО НА ДВЕТЕ ШЕПИ: Съществува нагледно обяснение, дошло от древността: когато седнем на масата, общото количество, което ще поемем, е около ДВЕ ИЗРАВНЕНИ ШЕПИ. Разбира се, може да го надвишим малко, но – наистина малко. През столетията правилото на ДВЕТЕ ШЕПИ е доказало, че това е количеството, което гладният организъм усвоява, разпределя най-добре и от което (най-важното!) остават най-малко шлаки, които се изхвърлят безпроблемно.
—
КРАТНОСТТА НА ХРАНЕНЕ зависи от усвояването. Ако спазваме правилото на Двете шепи (и имаме активен двигателен режим), ще огладняваме през два до три часа. Това означава, че на всеки два-три часа е необходимо да поемаме нещо. Понякога това нещо може да е само, примерно, чай и ябълка – малко, но напълно редовно хранене.
—
ДА ПОГЛЕДНЕМ НАШИТЕ БРАТЯ – животните. В природата не съществува спорт. Движението е подчинено на една идея – оцеляването. Всяко животно се храни, когато му е възможно, на практика – през целия ден. Когато сезонът е слаб и храна почти липсва, животните се “натъпкват” здраво, защото не се знае, кога отново ще я има. Но при силен сезон похапват по малко през целия ден, което е почти идентично с човешкото правило за Двете шепи.
—
ИЗВОД: Малки по количество хранения, четири-шест пъти на ден и – много вода.
—
В КРАЯ: Отговорът на всеки въпрос е вече даден – достатъчно е да се огледаме, как е в Природата. “Който има очи – да види и който има уши – да чуе” (“Притча за сеяча”, Матея, 13:1).
П.С: Ако сте съгласни с написаното или тази статия Ви е харесала, може да я споделите от бутоните по-долу, за да достигне до повече хора.