Въглехидратите, здравето и теглото: За Райската градина, баниците по дърветата, цъфтящите желирани ябълки, веганските растителни кюфтета из горите и белите хлябове в хралупите
ВЪПРОС: “Няколко думи за въглехидратите и теглото, Емо?”
КОНТРА-ВЪПРОСНИК: Отговорете си, как са се хранили нашите предци преди 100-200-300, преди 1000 или преди 2000 години. А преди 5-10 000?
Преди 50-100 000 години?
И… много, ама много по-назад.
Успеете ли да намерите обобщаващ отговор, ще сте наясно как да се храните днес и причината е проста: храносмилателната ни система, ензимите, бактериите, перисталтиката и пр. са оформени комплексно през тези далечни и тъмни хилядолетия.
ЗАЩОТО, ако се запознаете с последните факти около възможните датировки на видимата човешка история, ще знаете, че “хилядолетия” е празна дума. Всъщност, говорим за милиони, милиони, милиони по милиони години (земни, защото времето е такова само тук, на Земята).
Времето, пространството (“И… още нещо”, както казваше “другарката Рени” от “Оркестър без име“)
Колкото по-встрани сме днес от този основополагащ, познавателен хранително-времеви механизъм, толкова по-близо сме до болестите.
Които, съотнесени към разсъжденията за начина на хранене, не водят до градивни, положителни и работещи изводи.
ОТГОВОР:
МЪЖЕТЕ, които някога ме впечатляваха, имаха следните параметри:
Джони Вайсмюлер (1.90 м, 96 кг),
Лекс Баркър (1.95 м, 96 кг),
Стийв Рийвс (1.85 м, 98 кг),
Гойко Митич (1.82 м, 84 кг).
Нито един над сто кг, въпреки впечатляващите размери. А и сто килограмови мъже се намираха трудно. Между другото, скоро слушах интервю с Дуейн Джонсън-Скалата. В един момент той каза: “… аз съм много едър, стокилограмов мъж“, т.е. дори днес евфемизмът “сто килограмов мъж” е символ на едър и тежък индивид, изключение.
В наши дни всеки трети юноша на 15-16 години е с тегло над 85 кг, а всеки четвърти – над 90. При мъжете над двайсетгодишна възраст всеки трети е около и над стоте кг.
От преминалите трийсетте, индивидите под деветдесет килограма се броят на пръсти. Всичко е сто и десет и нагоре.
Шкембета, бутове, разплути задници, паласки, двойни и тройни гуши, тежко прединфарктно дишане – каквото се сетите, има го.
Жестоката истина, приятели, е само една: ако се случи да оцеляваме продължително време в природата, теглото ни ще спадне значително.
И вода, разбира се.
Дивото жито е почти несъществено като храна.
Разбира се, някъде по света има банани и хлебни дървета, но никъде по земята не растат баници, сладкиши и вегански деликатеси.
В замяна на това във водата плува риба, из горите и поляните има животни (т.е. месо и мляко, от което се получават извара и сирене).
А всички плодове и зеленчуци (каквито ги познаваме) са плод на столетия селекция и кръстосване, пак селекция и отново кръстосване.
Т.е. в дивата природа, където човекът е оцелявал от незапомнени времена няма почти нищо от обичайните въглехидрати (картофи, ориз, хляб, тестени и сладкарски произведения, шоколад, бонбони, сладкиши), с които се храним (тъпчем?) днес.
ДА СИ ДОЙДЕМ НА ДУМАТА – КАЛОРИИТЕ: Храната, която природата ни предлага, може да ни докара не повече от 1000-1500 калории дневно (максимум), което означава, че:
1. Калорийният прием на хората едва е покривал ежедневния енергиен разход и често е бил под него.
2. Хората са били слаби, мускулести, без подкожни тлъстини, а болести като диабет, инфаркт и инсулт са били непознати в някогашния свят.
3. Организмът ни еволюционно и генетически е пригоден да усвоява неголямо (наистина неголямо) количество въглехидрати, предимно от растителен и животинско/мазнинен произход – мас, масло. Т.е, на нас не ни е чуждо преобразуването на животинската мазнина в енергия – както е при ескимосите, инуитите и високопланинците.
Но, ако съобразим хранителния си режим, ако включим достатъчно ежедневно активно движение, тялото много бързо си “припомня” как се прави енергия от мазнина.
4. Млякото, производните му, месото, рибата и птиците (без значение дали ги възприемаме или отричаме) винаги и навсякъде по света (в по-малка или по-голяма степен) са били част от традиционните народностни хранителни навици.
ЛЮБОПИТНО: Когато спортистите искат (или им се налага) да изчистят тялото от мазнините, да заострят коремните плочки и релефа, започват да се хранят по начин, много близък (много, много близо) до естественото хранене на хората в природата: вода, зеленчуци, месо/риба/птици/яйца (протеин). Плодовете се приемат в началото на диетата, а към края отпадат.
Повечето от хранителните препоръки, които дава известният Пол Брег (Големият Пол), човек, обиколил половината свят, са близки или буквално идентични със спортния подход.
Причината е проста: въглехидратите карат тялото да задържа вода и то изглежда подпухнало.
И сега – внимание!!! Тялото задържа вода, когато счете, че нещо (храна, външен агент) е отрова и опасност. Водата разрежда и омаломощава отровите, а накрая ги отмива и изхвърля.
ИЗВОД: Започнем ли да принуждаваме организма редовно да задържа вода, той започва да трупа тлъстини/мазнини – предпазен кожух. От тук, до нарушаване обмяната на веществата, повишаване на РН и болестите, пътят е на 8/10 извървян.
ПРИКАЗКИТЕ ЗА РАСТИТЕЛНИТЕ ПРОТЕИНИ: В естествени условия са… само приказки.
Да изреждаме названия като боб, леща, нахут, соя и пр, е спекулация – в дивата природа (т.е. милиони години) тези неща ги няма, а ако ги има са (на 99%) неизползваеми. Времето, в което тези култури биват социализирани, отглеждани и използвани, съотнесено към огромния геологически темпорален масив на цялостното човешко оцеляване, е все едно несъществуващо.
Редуцирано към наши дни, бобът и лещата са добър източник на белтъчини, но ако редовно да се храним с тях, стомашно-чревните проблеми ще станат неотменима част ежедневието ни, да не говорим за времето, необходимо за приготвянето им.
СОЯТА (и соевите деривати) е нож с две остриета, защото за обработка се използват нефтопродукти – още Големият Пол предупреждава за това.
На почти 100% соевите продукти се подготвят за продан и чрез хидрогениране – поинтересувайте се що е то. Разбира се, хранително-вкусовата и химическата промишленост са на такава висота, че могат да овкусят приятно и да ни продадат дори и цианкалий – всички го знаят, но колко хора наистина мислят, преди да купят едно или друго?
Запомнете: вкусно, цветно (особено в рекламите) означава вредно, нездравословно и добър източник на доходи, без много вложения – мечтата на всеки търговско-фармацефтично-хранително-вкусов бизнес картел.
Включително ТТИП. За генномодифицираните продукти ще говоря друг път – там нещата са страшни.
ПРАКТИЧНО:
Ако имате познания, не робувате на някой от многобройните нискоинтелигентни, псевдо-здравословни, фанатични, хранителни подходи (за, или против месото, млякото и пр.). Ориентирайте приема си на въглехидрати върху естествени продукти (60-90% – плодове, зеленчуци, мед) и термично обработени (40-10% – ориз, картофи, овесени ядки, жито, елда, хляб и пр.)
Добре е да има дни (или дори няколко един след друг), в които въглехидратите ви да са само плодове и зеленчуци. Така теглото ви ще се нормализира бързо, още повече ако имате 2-4 дневен разделен тренировъчен цикъл в седмицата.
НЕ СЕ ОСТАВЯЙТЕ на простотията, наглостта, манипулираните реклами, манипулираните представяния на един или друг продукт и манипулираните, псевдонаучни, уж лекарски, отново рекламни, предписания.
Помнете, че зад всичко това стоят пари, пари плюс и пари прим.
Просто като фасул.
П.С: Ако сте съгласни с написаното или тази статия Ви е харесала, може да я споделите от бутоните по-долу, за да достигне до повече хора.