ВЪПРОС:
“Как можем да се предпазим от образуването на камъни в жлъчката, Емо?”
ВЪПРОС:
“… и ми отмалява цялата рамено-тилна област. На прегледа ми откриха две дискови хернии горе малко под тила. Мога ли да направя нещо, което да ме излекува?”
ВЪПРОС:
“Захарта ми е висока, Емо и ми откриха преддиабет, инсулинова резистентност. Това поправимо ли е?”
ВЪПРОС:
“Регистрирана съм с тежка остеопороза, Емо и никога на съм спортувала. Дали е възможно да се оправя?”
—
ОТГОВОРИ С ВЪПРОСИ:
Да ви задам няколко простички въпроса, приятели:
Знаете ли, че когато натоварвате телесната мускулатура, предизвиквате буйна обмяна, обновяване и растеж на нова костна маса? Т.е. не можете да заболеете от остеопороза, но разбира се, трябва да промените и храненето.
Знаетели, че мускулите са най-лесният бутон (който да натиснете), за да оправите нивото на захарта и да излезете от състоянието на тежък преддиабет, а защо не и на диагностициран диабет? При мен имам хора с диагностициран диабет, чието ниво на захар вече е спаднало до степен да спрат въобще лекарствата и да обявят диабета си за излекуван.
Знаете ли, че ако искате вкарате омазнения черен дроб в норма, най-правилната постъпка е да започнете интензивни тренировки с мускулно натоварване и мощно дишане, които ще ви върнат в редиците на здравите хора за много кратък срок?
Знаете ли, че ако редовно работите със специфични упражнения с гири и допълнителни утежнения върху тилно-раменната мускулатура никога няма да стигнете до дискова херния в този участък от гръбнака, а ако вече имате такава, тя ще отшуми за няколко месеца?
Знаете ли, че ако имате обменно ошипяване по гръбнака (обменно е, когато цял живот ядете, пиете, лежите по диваните и не тренирате) и започнете специализирана тренировъчна програма за стягане и оформяне на мускулатурата, много бързо ще се освободите от болките и ще се учудите, че можете да бъдете нов човек?
Знаете ли, че ако имате протрузии, херния, ишиас, радикулит и пр. в лумбалната област, след започването на специална програма с утежнения, ще минат не повече от два месеца, през които ще се окаже, че… всичките ви оплаквания се се загубили в небитието?
Знаете ли, че ако имате проблеми със сърцето и започнете разумно изготвена тренировъчна програма (натоварваща мускулатурата, дишането и работеща за издържливост) много бързо нормалната сърдечна дейност ще бъде възстановена?
Знаете ли, ако имате проблем със задържането на лимфа и проблем с отичането на венозната кръв, щом започнете интензивни редовни кръгови тренировки (за цялостната мускулатура), ще решите проблемите направо от раз?
Знаете ли, че, ако имате проблем с жлъчката и започнете интензивни кръгови тренировки, плюс усилена работа за коремната мускулатура и специфични упражнения с натиск върху коремната стена, много бързо ще подобрите работата на жлъчката?
Знаете ли, че ако имате проблем с високото кръвно налягане, е въпрос на десетина минути да го понижите трайно, ако подходите с тренировка върху сърдечно-съдовата дейност и цялостната мускулатура? А ако сте настоятелни, разумни и продължите да тренирате, никога повече няма да имате проблем с високото кръвно налягане. Т.е. изчезва опасността от инфарк и инсулт.
Знаете ли, че ако имате повишени холестерол, глицериди и пр, най-лесният и естествен начин е да подходите с тренировка на сърдечно-съдовата дейност, дихателната система и общата мускулатура?
Знаете ли, че ако бъбреците ви не работят добре (пясък, камъни, нефрит), най-бързият и лесен начин да ги подтикнете към нормализиране, е да започнете мускулно-кръгови, сърдечно-съдови, полу-бегови тренировки с усилена работа за гъвкавост?
Знаете ли, че ако имате проблем с оросяването на крайниците, няма Никакъв Друг Реален Начин за възстановяването му, освен редовна тренировка за цялостата телесна мускулатура?
Знаете ли, че ако имате проблем с дробовете, най-добрият начин е да подтикнете активния кръговрат на кръвта и предимно тази от краката и ниския таз? Обновяването на кръвта се извършва в дробовете и затова е необходимо да започнете редовни, разумни тренировки (мускулно-натоварващи, сърдечно-съдови и бегово-подскочни), с които да не оставяте в застой венозната кръв и лимфата.
Знаете ли, че ако имате проблем с мозъчното оросяване, най-доброто е да започнете леки, подскочно-бегови и кръгово-мускулни тренировки плюс интензивна дихателна практика и много бързо ще откриете, че оросяването на главата и мозъка вече е съвсем нормално?
Знаете ли, че ако имате проблем с баланса на хормоналната система, най-добрият подход е специфичната тренировка с утежнения: гири, дъмбели, щанги?
Знаете ли, че ако имате проблем с храносмилането (като изключим задължителната промяна в начина на хранене), най-доброто е да работите редовно с утежнения за натоварване мускулатурата на цялото тяло, защото това индуцира активната дейност на гладките чревни мускули и секрецията на стомашен сок?
Знаете ли, че колкото по-активна е сърдечно-съдовата система (тренировки за издържливост, подскочно-бегови, кръгови тренировки за цялата мускулатура), толкова по-добре работят белите дробове, още по-добре имунната система и вкрая, разбира се, храносмилателната система?
Знаете ли, че ако редовно правите тренировки с утежнения за краката (бедра, задни бедра, прасци и пр) и таза, гаранцията, че няма стигнете до старческа походка с приведени рамене, хлътнали гърди и провиснал корем е почти 100%? И, разбира се, ще имате стегнато, добре оформено и напълнено с истинска, активна плът… свежо дупе.
Знаете ли, че ако имате скрит психологически проблем (притеснение, страх, невроза, страхова депресия и пр.), най-добрият начин за постепенното му издухване (т.е. да го изгоните от съзнанието и подсъзнанието си) са интензивните кръгови сърдечно-съдови и мускулно-изграждащи тренировки, при които вниманието ви е ангажирано на 100%?
Знаете ли, че ако ангажирате тялото и съзнанието си с дейност, която (освен, че съдържа висок елемент на опасност) изисква отлично и директно владеене на мускулната координация (стрелба с лък, хвърляне на бойна брадвичка/томахоук, хвърляне на звездички, хвърляне на боен нож, бой с нож, бой с тояги, бойни изкуства), въпрос на кратко време е да се освободите от най-големите си страхове?
Знаете ли, че всичко в организма ни реагира и работи на основа на индукцията (влиянието) и ако поддържаме мускулите, системите, органите и общата физиологична дейност на ниво, състоянието на кръвно-мозъчната бариера (защитата от тежки метали и вътрешни отрови) също се повлиява и подобрява без значение от възрастта?
Знаете ли, че статистиката доказва недвусмислено: ако човек над 55-60 годишна възраст провежда десетминутна утринна и вечерна гиммастики и три-четири силови (именно: силови) тренировки в седмицата, възможността да заболее от старческа деменция пада с десетки пъти? Накратко: ако тренираме мускулатурата си, няма да се зяпаме в огледалото и да се чудим кой е тоя отсреща.
—
Е, КАКВА СТАНА ТЯ, ПРИЯТЕЛИ, СЪМИШЛЕНИЦИ, ДРУГАРИ И ДРУГАРКИ?
Оказва се, че ако тренираме мускулите в тялото (скелетните мускули и сърцето), абсолютно всяка дейност в тялото върви по (или почти по) вода.
Абсолютно всяка без никакво изключение, вкл. и дейността на мозъка.
И не забравяйте, че сърцето също е мускул.
Колкото по-чист е откъм мазнини, толкова по-силен е, толкова по-голям обем кръв може да приеме и да изтласка и толкова по-спокойно работи. Т.е. работи по-бавно, по-трудно се уморява и, разбира се, има много по-дълъг живот.
—
ПРЕУМОРАТА
Много хора бъркат редовното трениране с преумората.
Добре е да знаем, че Природата (Бог) ни е дарила с близо седемстотин мускула и ако не ги поддържаме във форма (ако не следваме фабричната спецификация на човешкия вид), ние ще влезем в режим на по-бързо износване на работните части и системи (почти както да се грижим за лека кола или за фабричен уред).
Четем упътването и изпълняваме.
Преумората, приятели, се натрупва, когато една система поема напрежението на (от) друга и постепенно започва да се износва, защото изпълнява несвойствена дейност.
Ако мускулите не работят активно, в тялото се натрупва неизхвърлена кафява (отработена, мръсна, вредна, разболяваща ни) енергия.
Ако мускулите не работят, те не могат да олекотят остатъчната проблематика от психологическото напрежение, което ежедневно генерираме (създаваме). Всеки от нас се притеснява, срамува, изпада в лошо настроение, изпитва гняв, озлобление, понякога бива обзет от разрушителни и дори крайно саморазрушителни психологически доминанти.
Нека не забравяме, че тези психологически доминанти имат точно определено физиологическо въздействие:
– стягат и вдървяват определени мускули (най-често гърба)
– стягат и спъват дейността на стомаха и червата
– блокират дейността на жлезите
– блокират дейността на щитовидната жлеза при жените
– потискат възбудимостта (еректилността) на мъжете
– нарушават сърдечната дейност
– нарушават дихателната дейност…
И още, и още, и още.
Умният човек съзнава това и вечер, след работа, отива в парка, край реката, край брега на морето, в гората, в планината, в басейна, на стадиона, на спортната площадка или в залата и…
И извършва относително кратка (20-45 мин. до час) концентрирана физическа дейност. Качеството на на тази дейност зависи от знанието, образованието, интелекта, интелигентността, себепознанието, енергията, волята, решимостта и желанието за живот и здраве.
Така човек (поединично или в група с други трениращи) се освобождава от напрежението, изпълва се с настроение, обновява се вътрешно и се прибира за да донесе усмивка и настроение на близките хора.
Освобождаването от отработената, мръсна, кафява енергия ни довежда до баланс с околния свят, до ново усещане за Природата, за хората, за близките, за Земята и космоса.
Общуването ни със себеподобните става леко, заспиваме безпроблемно, събуждаме се отпочинали, животът ни тече по начина, който сме избрали и знаем, че контролът на нещата в огромна степен зависи от нас.
Това ни изпълва с тихо самочувствие и увереност и го предаваме на децата и онези, които ни следват. Така се създават групи, клубове, мини- или по-големи общества от хора с общи идеи, цели, виждание и близък начин на живот, какъвто е и нашият клуб.
Обратното:
Мрънкане, отчаяние, търсене на вина в другите (или непрестанно вменяване на вина на себе си), неумение в точния момент да направим необходимата крачка, неумение и нежелание да надскочим егото си, преяждане, използване на опиати (захар, алкохол, тютюн, треви, леки и тежки наркотици) и пр, води до постепенно саморазрушаване на личността и тялото, от което…
От което, ако не се вземем в ръце, излизане няма.
А най-лошото е, че със себе си повличаме и най-близките, дори децата.
—
ОБЩИ НАСОКИ:
Ако обобщим мускулите в човешкото тяло в няколко групи, ще получим:
1) Мускули на таза и краката.
Тренират се с клякане, подскачане, бягане, скачане на въже, качване/тичане по стълби, изкачване/тичане по наклон и…
И всичко това с тежести (понякога), ако решите.
Запомнете, че ако тренирате краката и таза, ще имате лека, енергична походка, ще имате дълбока и нормална дихателна дейност, стегнати крака и дупе, ще бъдете в отлично настроение и ще имате здраво сърце.
2) Мускули на гърдите.
Без тренирането им, походката се изгърбва, гърдите се сплескват, получаваме провиснали старчески “цицки” (особено мъжете) и общото ни усещане за можене и енергия отива в небитието.
Гърдите се тренират с лицеви опори (женски, мъжки и с утежнение), избутване от лежанка, разтваряне от лежанка с дъмбели, събиране на кабели и пр.
3) Мускули на гърба.
Така поддържаме стълба на живота (гръбнака) и се чувстваме отлично.
Всяко упражнение, с което придърпваме нещо към тялото, е упражнение за гръбните мускули.
4) Раменни мускули, мускули на шията и мускули на ръцете
Простичко е: ако не работим за здравина и функционалност на раменете и шията, много скоро ще скръстим ръце зад гърба си, ще приведем раменете напред и оттук характерната старческа походка ни е вързана в кърпа. Старческото белодробно хъркане и събиране на лигава слуз е на една крачка.
Разбира се, ако не се грижим за гърба си, старческите болестни промени в гръбнака ще ни споходят още на трийсет и пет-четирийсет години.
5) Коремни мускули
Противно на очакванията, коремът не се тренира (чак толкова) с коремни преси. Когато тичаме с вдигнати колене, когато клякаме и подскачаме, когато правим лицеви опори, когато ритаме, когато държим тежест и работим с някаква тежест, когато извършваме интензивна дейност и дишаме силно и дълбоко…
Във всички тези моменти коремът работи усилено.
Ето защо тренираните атлети (спринтьори, плувци, скачачи, колоездачи, гимнастици, боксьори, борци и пр.) имат отчетлив и отлично оформен корем без да правят много коремни преси.
Накратко:
Тренирате ли редовно и усилено, не са ви необходими безкрайни серии от коремни преси. Две-три по петнайсет-двайсет са достатъчни.
—
В КРАЯ:
Публикацията е напомняне да се погледнем в огледалото и да решим какъв живот искаме да живеем от утре.
Нищо повече.
П.П: Ако сте съгласни с написаното или тази статия Ви е харесала, може да я споделите от бутоните по-долу, за да достигне до повече хора.