Психика и болести

ВЪПРОС:
Емо, може ли човек да се разболее от психиката, ако често изпада в депресия?”

ВЪПРОС:
“… и как да се накарам да мисля за хубави неща, като само лошите са ми в акъла? И като се ядосвам вътрешно ме заболява стомаха и целия корем.”


ОТГОВОР:
Запомнете, приятели!

Първата физиологична функция, която се нарушава при лошо настроение (психически спад, нервен срив) е работата на стомаха и червата.

Стомахът и червата (в известен и съвсем реален смисъл) са огледало за това как работи нашата психика и индикатор за нашето психологично здраве.


ВТОРОТО, КОЕТО ОТИВА НА КИНО…
Е обедняването на кръвта откъм кислород.
Човек диша плитко, учестено, анемично и абсолютно недостатъчно.

И веригата от проблеми се навързва до безкрайност:

– усвояването на кръвната захар става недостатъчно и се създава проблем със секрецията на инсулин.

– горенето в тялото (вътреклетъчно горене, обмяна на веществата) спада, всичко се затлачва и възниква вторично тъканно напрежение.

– съпътстващите кофти фактори са нарушаване изгарянето на мазнините, а това води до омазняване на кръвоносната система и възникване на тромби (плуващи или отлагащи се мастни парчета).

– оттук тръгваме към запушване на кръвоносните съдове
… в сърцето инфаркт
… в мозъка инсулт
… в белите дробове емболия
… в някоя вена кръвоизлив, често видим под кожата
… в крайните (периферни) кръвоносни съдове – постоянно мръзнене и патологична чувствителност към студа. На такива хора все им е студено.

И още, и още, и още.
Това стига ли ви?

В някакъв бъдещ момент може да се отключат и дълбоко законспирирани генетични бомби – автоимунни (себеизящащи се) заболявания, рак и пр.

Добре е да запомните, че всичко това тръгва от едно преобладаващо лошо настроение, което обърква всичко в тялото и подтиква хиляди разклонения на основните болести, техните подвидове и подвидовете на подвидовете.

И, че този спад, водещ към тежките, животозастрашаващи болести и болестни инциденти, продължава немалко години, често е невидим в ежедневието и, ако човек няма база за сравнение (хранене, движение, спорт, студово закаляване и пр.), в един момент си отива, без въобще някой да разбере защо се е случило това.

И всички говорят как Някой Си, умрял ей така, без никакви причини, а бил съвсем здрав човек.

Здрав ли?


ОСТОРОЖНО!!!
Приятели!

Усетите ли, че изпадате в лошо настроение и психо-спад, това трябва да ви наведе на мисълта (ако успеете да се погледнете отстрани), че в този момент (ден, дни, седмица, месец) имате още по-голяма (животоспасяваща) необходимост от спазване на физиологичната ритмика:

– ставане сутрин в определен час
– движение, утринна и вечерна гимнастика
– хранене (закуска, обед, вечеря и пр.)
– суровата храна и най-вече плодовете преди хранене
– питейната вода (около два литра) и Винаги На Гладно
– трениране на чист въздух
гладуване


РИТМИКАТА В ЕЖЕДНЕВИЕТО
Тя подтиква тялото да пее – изпълва го с енергия, жизненост и желание за всичко.

Обратното – липсата на ритмика, повлича физиологичното “клатушкане”: несигурни вътрешни процеси, асиметрия във функциите на отделните органи, изтормозена работа на мозъка и, разбира се, предпоставка за възникване на нервен срив при всеки “удобен за псохо-срив” момент.


ИЗГРАЖДАЙТЕ НАВИЦИ, ПРИЯТЕЛИ, СЪМИШЛЕНИЦИ, ДРУГАРИ И ДРУГАРКИ!

Когато сте в обичайното си ежедневие и сте добре, правете нещата ритмично и търсете нормалната последователност на дейностите, защото…

Защото ще дойде момент (за всеки от нас и за мен, включително), когато ще ни е трудно, почти невъзможно да овладеем тялото и психиката и тогава…

Именно тогава!!!

Точно тогава ще се види Истински Лъвове ли сме или Картонени такива. Защото в най-трудните (вътрешно и външно) моменти ни спасяват именно навиците и почти безмисловното правене на едно нещо след друго, на следващото нещо, а после на по-следващото.

И много бавно, тежко, но необратимо ние отново се връщаме към нормалното си себеусещане, към живота и светлината.

Накратко:
Изграждаме навици, за да ни помагат в трудните моменти.


СПОРТ, ДВИЖЕНИЕ, ХРАНЕНЕ И ПСИХИКА
Храната, приятели, трябва да е достатъчно силна и много добре подбрана, за да може да поддържа нашата екстравертна (насочена навън) енергия.

Насочената навън енергия подтиква съзнанието да се откопчи от вътрешните (черни) психологически доминанти, които дърпат човешкото съзнание надолу в дупката.

Когато имаме здравословно любопитство за нещата извън нас, ние поддържаме Нормалния Обмен На Енергия в нас. Когато успеем в правилната енергонасоченост, ние лека-полека се самоиздърпваме от психо-пропастта, почти по примера на винаги оптимистично настроения Барон Мюнхаузен.

Спортът (движението) автоматично подтиква нашите хормони, жизнени стремления, социални интереси, лични контакти и така поставяме външното си поведение и вътрешната си несигурност под…

Под собствен, личен контрол.

Оттук нататък психологическият спад изтлява, избледнява и накрая изчезва.


В КРАЯ:
Спасението на давещите се, е в ръцете на самите давещи се“, както е казал (казала, казали)…

Сократ?
Иван Костов?
Бригита Чолакова?
Авицена?
Бойко Борисов?
Константин Иречек?
Км Чен Ун?
Люк Монтание?
Иван Вазов?
Жорж Санд?
Илф и Петров?
Арнолд Шварценегер?
Козма Прудков?
Тодор Живков?
Робинята Изаура?

или

… леля Пена от съседния апартамент?

Вие си отговорете.


П.П: Ако сте съгласни с написаното или тази статия Ви е харесала, може да я споделите от бутоните по-долу, за да достигне до повече хора.

Leave a Comment

Ако си съглсен с написаното до тук,
може да харесаш страницата във Facebook!

Емил Златев - здраве, спорт, хранене