Пикаенето и събуждането нощем (двойният сън някога)

ВЪПРОС:
Пия много вода, Емо и ми се случва да ставам един-два пъти през нощта до тоалетната. Но ми е притеснено, защото насякъде лекарите тръбят, че ставането през ноща е болестно състояние. Какво е твоето мнение?”

ВЪПРОС:
“Емо, как ще коментираш ходенето нощем до тоалетната?”

ВЪПРОС:
“Понякога, като легна по-рано, примерно, 22:00 ч. и стана до тоалетната към един, след това трудно заспивам. Това болестно състояние ли е, Емо?”


ОТГОВОР:
Да ви попитам:
Ако пиете над два литра вода на ден и ако една трета до половината от храненето ви е сурови плодове и зеленчуци (т.е. отново вода), къде трябва да отиде тая вода, освен да бъде изхвърляна периодично, вкл. и през нощта?

Накратко: пиеш ли много, пикаеш много.
И това е съвсем нормално.

Аз самият ставам нощем до тоалетната между един и три пъти и съм абсолютно здрав.

Никаква простата и прочие глупости.


ПИРОН В КОВЧЕГА НА “ДЪЛГИЯ СЪН”
Знаете ли, че някога хората въобще не са спали по седем-осем часа и една от основните причини е, чистотата на храната.

Колкото по-чисти са продуктите…
Колкото по-малък е порционът…
Колкото по-просто е приготвено яденето…
Колкото по-прости са смесванията на храните…
Колкото по-чист е въздухът, в който прекарваме ежедневието си…

Толкова по-спокойно се извършва храносмилателният процес, толкова по-силна е имунната система, толкова по-дълго време се запазват жизнеността и енергията и толкова по-лесно (по-бързо и за кратко време) си почива (отмаря, възстановява) организмът.

На нашите ежегодишни планински лагери (в Балкана, в Странджа, в Рила) хората масово съобщават, че макар в големите градове (където живеят) да спят много, не се наспиват така хубаво и толкова бързо, както на чист въздух в планината.

И обратното:

Колкото по-тежка е храната, колкото повече пържено, алкохол, кафета, пакетирани храни, тежки смесвания, първо, второ, трето, колкото повече цигари, наркотици и медикаменти…

Толкова повече разпускане на колани, толкова повече умора и натежалост след хранене, толкова повече отпадналост и толкова по-малко жизненост и енергия. Тук дори осем-деветчасовият сън не помага.

Замислете се над този простичък факт.


ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
До началото на ХХ век, огромна част от хората в големите градове са спели на два пъти през нощта?

Лягали са около 21-22:00 и след един през нощтта се събуждали, обличали красиви официални дрехи и са отивали на разходка. Магазините и кафенетата са работели, театрите и оперите също и социалният живот е бил толкова интензивен, колкото и през активната част на деня.

Някъде след 02:30 – 03:00 след полунощ хората са се прибирали, лягали са и са продължавали съня си.

Има дори стари черно-бели игрални филми от петдесетте (предимно италиански), чийто сюжет стъпва точно върху двуразовото спане през нощта.


ОБИКНОВЕНО…
Ако човек не е много изморен, дълбокият сън трае от два до четири часа и тогава спането “изтънява”. Т.е. човек може да се събуди и как ще продължи, зависи от настройката му.

Но през хилядолетията ние, хората, никога не сме имали спокоен седем-осемчасов сън, както днес се тръби, че (уж) е нормално. Сънят е бил бърз, лек и човек е трябвало да бъде нащрек за множество опасности. Това е закодирано в гените ни и немалко хора, когато се събудят нощем и не могат да заспят, повлияни от насложеното мнение за болестно безсъние и пр, изпадат в депресия, вместо…

Вместо да почетат, да свършат нещо, да се разходят, да общуват с други будни хора, да се насладят на нощта и после да легнат отново.

Понякога, приятели, съмишленици, другари и другарки, насложеното обществено мнение (и тенденциозни медицински становища) могат да изиграят много лоша шега и да ни внушат, че сме болни, когато…

Когато, всъщност, не сме.

Вече ви е ясно, че ако имаме достатъчно достоверна и надеждна информация, бихме имали обяснение за много повече неща от ежедневието (и света около нас), отколкото, ако не се интересуваме, ако не четем, ако не търсим и, разбира се, ако не горим от любопитство да научаваме новости и да откриваме нови, примамливи хоризонти.

Търсенето и действието предполагат получаването на задължителен житейски опит, който е най-важен, когато е наложително да си обясним непознати за нас феномени.


ИМАХ СЛУЧАЙ,
В който една директорка на училище не искаше да ни предостави тоалетните (по време на тренировка). Трениращите нямало защо да пикаят и да ходят по голяма нужда. Тя пикаела един път на ден (пиенето ѝ на течности се изчепвало с две-три кафета на ден) и ходела по голяма нужда един-два пъти в седмицата.

Сами разбирате, че ако немалко хора живеят по този (директорски!) начин, обществените нагласи спрямо хората с бърза обмяна (това са предимно активно трениращите) биха били негативни и дори обвинителни.

И ако човек се храни три пъти на ден с една-две трети сурова храна, пие два и повече литра вода и пикае един-два пъти през нощта…

Ще бъде обявен за болен.


ЩЕ ВИ ЗАДАМ ВЪПРОС
Считате ли, че ако от шест сутринта до един по обяд изпиете литър и половина и отидете по малка нужда два-три-четири и повече пъти, не би било редно за същото време (седем часа) през нощта да станете до тоалетната поне веднъж?

Ако погледнете така на нещата, ще откриете, че (за съжаление) множество (съвременни) лекарски твърдения са чисто и просто Непознаване На Нормалната Здрава Човешка Физиология.

Защото, ако искаме да сме здрави, вечерята ни би трябвало да започва с две чаши вода, а като прибавим и още една-две (след връщане от работа или от тренировка), се получава…

Получава се количество вода близо литър.
Де ще отиде тая вода, когато легнем да спим час-два или три по-късно?


КАКВО, ВСЪЩНОСТ, ВИ КАЗАХ?

1) ЗАПОЧВАЙТЕ ХРАНЕНЕТО
С две-три чаши вода на гладно плюс изцеден лимон и портокал. Това са най-малко 500-600 мл. вода. Тя ще обезпечи чистота на стомашно-чревния тракт, ще подготви лигавиците, ще зареди тялото с вода и енергия и ще даде силен тласък на имунната система.

2) ДЕСЕТ МИНУТИ СЛЕД ВОДАТА
Яжте суров плод – ябълка, круша, смокини и пр.
Това ще стабилизира кръвната захар и ще даде Реална Представа на мозъка колко храна е необходима. Така никога няма да стигнете до преяждане, неконтролируемо тъпчене със сладко и, разбира се, чакащият зад ъгъла диабет.

3) ВИНАГИ, ВИНАГИ, ВИНАГИ…
И още стотици пъти “винаги”…
Към основното ви хранене да присъства неголяма по обем Сурова Зеленчукова Салата.

Ако я има, диабетът, подаграта, болните бъбреци, проблемите със сърцето и инсултът изчезват.

4) НИКОГА, НИКОГА, НИКОГА…
Никога не пийте вода (и каквото и да било) по време на хранене.

Това го пиша и разяснявам почти във всяка публикация.

5) ТРЕНИРАЙТЕ И ПРЕКАРВАЙТЕ НА ЧИСТ, ХЛАДЕН ВЪЗДУХ…
Поне една трета от времето си.

Чистият хладен въздух е носител на “гладни, отрицателни” йони – частици, които искат да “изядат”, да се свържат с положителните (отработените и мръсни за нас) йони.

Натрупването на положителни йони в тъканите Задължително Води До Тежки Болести вкл. рак.

Запомнете, приятели, съмишленици, другари и другарки:
Колкото по-хладно (студено, мразовито) е, толкова повече отрицателни (добри, гладни) йони има около нас.

И обратно: колкото по-топло, толкова повече мръсни и отработени йони, т.е. болести.

Нещо неясно?

6) СПЕТЕ ЦЕЛОГОДИШНО НА ОТВОРЕН ПРОЗОРЕЦ
Или поне проветрявайте хубаво стаята преди лягане.
По-упоритите могат да открехват леко прозореца за през цялата нощ и в най-студените месеци.

Не използвайте климатици или го правете пестеливо, защото климатикът променя микроналягането в стаята, насища въздуха с положителни йони и ни води към заболявания.

7) МИСЛЕТЕ И РАЗСЪЖДАВАЙТЕ ЗА ЖИВОТА И ВСЕЛЕНАТА
Колкото повече узнаваме за Грандиозността на Живота и Вселената, толкова повече удивление, благоговение, постоянно усещане за простор и тих възторг изпълват цялото ни същество.

Това благоговение ни показва взаимосвързаността на всичко с всичко и дава тласък на клетките в тялото да живеят по същия начин – взаимосвързано, в помощ и взаимопомощ.

Тогава тежките болести стоят далеч от нас.
Заслужава си, нали?


В КРАЯ:
Мислете, правете план и действайте!


П.П: Ако сте съгласни с написаното или тази статия Ви е харесала, може да я споделите от бутоните по-долу, за да достигне до повече хора.

Leave a Comment

Ако си съглсен с написаното до тук,
може да харесаш страницата във Facebook!

Емил Златев - здраве, спорт, хранене