Да открием топлата вода…

 

Публикацията е за:
– топлата вода и основните функции на тялото
– без външни дрехи вкъщи
– горещата вода
– за кого е вредна горещата вода?
– кога е необходим горещ душ?
– какво да правим след горещ душ?
– горещината и медитацията
– стойността на живота, който водим
– “здраве ще получи този, който знае какво да прави с него”
– “по-лесно е камила да мине през иглени уши, нежели… “

ВЪПРОС: “Има ли и други начини за поддържане на имунната система, Емо, освен студа, спорта и храненето?”

 

ВЪПРОС: “Нищо не казваш за топлата или горещата вода, Емо. Тя има ли място в начина на живот, който препоръчваш?”

 

ВЪПРОС: “Емо, как мислиш, с твоя начин на живот, дали човек може да стигне сто и двайсет години?”


 

ОТГОВОР:

Говорил съм поне в две публикации за необходимостта от топла и гореща вода.

Без топла и гореща вода не са възможни:
– основните фунции на кожата и терморегулацията на тялото
– добрата външна (кожна) хигиена
– добрата работа на лимфната система
– високата степен на активност на имунната система
– доброто телесно отпускане и възстановяване

И още, и още.

 

КОЛКОТО И ДА СМЕ ИЗДЪРЖЛИВИ на студ, прах, одраскване и всякакви природни несгоди, идва момент, в който да дадем възможност на кожата да се възстанови.

 

Това е времето след влизане вечер вкъщи и събличането на външните (служебни или тренировъчни) дрехи.

 

Никога не оставайте с външни дрехи задълго там, където е вашето място за отпускане и възстановяване.

 

В БАНЯТА пуснете душа възможно най-силно, направо да бие като градушка. Завъртете горещата вода до степен, която е на границата на възможната ви издържливост и всеки път се опитвайте да изтърпите още градус-два-три нагоре.

 

Необходимо е да се разтърквате активно и да променяте мястото на контакт с ударната сила на душа.


Задръжте така между три и пет минути, за да може горещината да проникне във всяка клетка на тялото и да изиграе ролята на масиран и непреодолим температурен праг, отвъд който болестотворните организми започват да “сдават багажа”.

 

Тази игра на гранично телесно загряване по същество е (почти) идентична с възможността на организма да вдигне температура, за да възпрепятства разпространението на вирусните (бактериалните) инфекции.
Повтаряно ежедневно наред с всичко останало (разумно хранене, спорт, дишане, босоходство и т.н.), продължителното оставане под/в гореща вода води до абсолютно здраве.

 

ОБАЧЕ:

Ако цял ден в климатизирания офис сте били навлечени в няколко ката дрехи, температурата е била над двайсет градуса, потили сте се, седяли сте неподвижно, дишали сте с една десета част от дробовете си и кръвта ви е замряла…

 

А освен това имате и наднормени килограми…
А освен това и не спортувате…
А освен това пушите, пиете десетки кафета и алкохол…

И прочие, и прочие…

 

Тогава, приятели, внимавайте с горещата вода, защото тя Не Ви Води Към Здраве.


Точно обратното:

 

– паласките ви започват да изпускат екстремно огромни гроздове от мазни клетки в кръвта, готови да запушат всяко по-малко кръвоносно съдче
сърцето ви започва да се задъхва
– главата ви започва да прегрява

– затормозената и безотточна (от неправилно хранене) мозъчна тъкан се надува и увеличава вътречерепното налягане

 

Това достатъчно ли ви е?

Изброеното е сериозен комплект от предпоставки да провокирате инфаркт, инсулт или друго сърдечносъдово злощастие.


Освен това прекарването по цели дни на топло са истинска съсипия за имунната система, за вътрешните органи и процеси, които биват подложени на още изнежване с топло-горещия душ, който при такъв начин на живот…

 

Се явява просто вреден.

 

ГОРЕЩИЯТ ДУШ има стойност като необходимост от оздравително загряване след сериозно излагане на студ, глад, мразовит вятър, дъжд, сняг или суграшица, тежък работен ден на открито, силно изтощение, гранични волеви усилия, лишения или дълга сериозна практика на медитация.

 

Разбира се и след сериозна тренировка, която е част от редовен, неизменен и планиран тренировъчен режим.

 

Горещият душ е необходим и в моменти на начално разболяване (за тези, които се разболяват) или при усещане, че губим сила и енергия.

Отново напомням:

Ако живеете изнежен, мързелив, нечистоплътен живот (пушене, алкохол, заседяване, преяждане и пр.), горещият душ не е за вас.

 

СЛЕД ГОРЕЩИЯ ДУШ е добре да имаме пет-седем или повече минути през които да сме голи (или почти), за да може тялото да продължи да изхвърля отровите през кожата.

 

Все още сме достатъчно загряти и не е възможно да изстинем, защото топлината, която отдаваме не е нашата, а допълнително привнесената от горещата вода.

 

Облечем ли (увием, навлечем) тялото веднага след горещата баня, ние слагаме кръст на естествено заложения у нас механизъм за приспособяване към околната температура и подклаждаме предпоставки за бъдещи болести.


ПРИ НЕМАЛКО НАРОДИ
гранично горещата баня е медитативно преживяване, при което се изпълняват определени техники за контрол и концентрация на вниманието.

 

Така даваме възможност на съзнанието да се рее, да е в голяма степен независимо от тялото и да изживеем състоянието, което е придобило популярност като “излизане извън тялото”.

 

Това “излизане” е всъщност включване към реалностите, с които ще имаме контакт и взаимодействие след окончателното напускане на нашата реалност, т.е. когато умрем.

 

Феноменът “излизане извън тялото” е познавателно преживяване, от което се завръщаме изпълнени с директно практическо знание. Това практическо знание може да е за най-обикновени ежедневни неща, но твърде често е свързано с неизвестни (или работни) за науката факти, по които (все още) няма обективна яснота.

 

ТУК Е МОМЕНТЪТ да си зададем въпрос за стойностите в живота, който водим, защото колкото и да сме вторачени, притиснати, уплашени и т.н, ние винаги усещаме, че над всичко има невидимо, но ясно осезаемо присъствие, което наблюдава, контролира и направлява Общия Ход на Битието.


Нашият индивидуален, личен човешки живот е частица от Всемирния Ход на енергията, която оживотворява всичко.

 

Да драпаме егоистично към здравето, само и само за да изкрънкаме още някоя година живот без да отдаваме там, където е необходима своята помощ и подкрепа, без да подтикваме хората към израстване, осъзнаване и извисяване…

 

Е, такъв (самовлюбен) живот е загуба на време и пространство.

Преди години в “Сто въпроса и отговора”, един йога-специалист беше казал, че дори и да живееш двеста години, ако животът ти не е обърнат към хората, все едно че не си живял.

ПРИЯТЕЛИ, СЪМИШЛЕНИЦИ, ДРУГАРИ И ДРУГАРКИ:

Животворящата Енергия на Всемира е същата, която обединява всичко в едно.

Ето защо начинът ни на живот трябва да е ориентиран към създаване на разбирателство, сплотеност, единство и взаимопомощ.


Когато живеем така, ние изпращаме постоянен и много силен сигнал за единство на клетките в тялото. Тогава физиологичните процеси текат гладко, бистро и постигането на здраве е лесно, защото…

 

Защото здравето никога не е цел, а средство, с което да живеем пълноценно, топло и човешки.


Имаме ли сериозни над-ежедневни цели, тялото влиза в режим “здраве”. Тогава имаме сили за всичко, винаги сме изпълнени с енергия, винаги сме любопитни, търсещи, готови за откривателство и най-важното…

 

Винаги сме носители на идеи и вяра, която обединява хората.

Както е казал един мъдрец “Здраве ще получи този, който знае какво да прави с него”.

 

В КРАЯ:
“При това ви казвам: По-лесно е камила да мине през иглени уши, нежели богат да влезе в царството небесно”
(Матея 19:24)

П.С: Ако сте съгласни с написаното или тази статия Ви е харесала, може да я споделите от бутоните по-долу, за да достигне до повече хора.

Leave a Comment

Ако си съглсен с написаното до тук,
може да харесаш страницата във Facebook!

Емил Златев - здраве, спорт, хранене